messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | BTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $11.88 | $3.78 | $8.10 | 0.000152 BTC |
| Weekly | $83.18 | $26.44 | $56.73 | 0.0011 BTC |
| Monthly | $356.48 | $113.34 | $243.14 | 0.0045 BTC |
| Yearly | $4,337.15 | $1,378.91 | $2,958.24 | 0.0553 BTC |
Daily profit trends for Bitcoin
Cryptocurrencies you can mine with SHA-256
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
eCashXEC | SHA-256 | $12.18 | $8.40 | 1706347.18 XEC |
BitcoinBTC | SHA-256 | $11.88 | $8.10 | 0.000152 BTC |
Fractal BitcoinFB | SHA-256 | $11.86 | $8.08 | 25.84 FB |
Bitcoin CashBCH | SHA-256 | $11.15 | $7.37 | 0.0250 BCH |
DigiByteDGB | SHA-256 | $9.46 | $5.68 | 2538.76 DGB |
PeercoinPPC | SHA-256 | $0.00 | -$3.78 | 42.69 PPC |
UnobtaniumUNO | SHA-256 | $0.00 | -$3.78 | 3.2267e-7 UNO |
Compare BTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Antminer S23 Bitmain Current | 318 TH/S | 3498 W | 11 J/Th | $8.10 | 954 days | $7,728.00 - $7,950.00 | Viewing |
![]() Whatsminer M73S+ MicroBT | 570 TH/S | 7125 W | 12.5 J/Th | $13.60 | 549 days | $7,467.00-3% | View |
![]() Antminer S19 XP+ Hyd Bitmain | 293 TH/S | 5567 W | 19 J/Th | $4.94 | 179 days | $879.00-89% | View |
![]() Whatsminer M76 MicroBT | 354 TH/S | 5133 W | 14.5 J/Th | $7.68 | 439 days | $3,372.50 - $5,595.00-56% | View |
![]() Whatsminer M72S(282Th) MicroBT | 282 TH/S | 3807 W | 13.5 J/Th | $6.43 | 808 days | $5,189.00 - $5,190.00-33% | View |

Bitmain
Current Product318 TH/S
3498 W
11 J/Th
$8.10

MicroBT
570 TH/S
7125 W
12.5 J/Th
$13.60

Bitmain
293 TH/S
5567 W
19 J/Th
$4.94

MicroBT
354 TH/S
5133 W
14.5 J/Th
$7.68

MicroBT
282 TH/S
3807 W
13.5 J/Th
$6.43
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer S23 (318Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | SHA-256 |
| Hashrate | 318 TH/S |
| Power Consumption | 3498 W |
| Efficiency | 11 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 410x170x209(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 380 - 415V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 90 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model S23 from Bitmain mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 318TH/S for a power consumption of 3498W.
The Antminer S23 from Bitmain offers exceptional efficiency at 11 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 318 TH/S, power consumption of 3498 W, and support for SHA-256 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
قراءات معمقة حول اختيار ونشر وتشغيل هذه الفئة من الأجهزة — منشورة على leedminer.com.