messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | BTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $9.53 | $5.94 | $3.58 | 0.000122 BTC |
| Weekly | $66.69 | $41.60 | $25.09 | 0.000857 BTC |
| Monthly | $285.79 | $178.26 | $107.53 | 0.0037 BTC |
| Yearly | $3,477.16 | $2,168.89 | $1,308.27 | 0.0447 BTC |
Daily profit trends for Bitcoin
Cryptocurrencies you can mine with SHA-256
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
Fractal BitcoinFB | SHA-256 | $9.74 | $3.80 | 19.96 FB |
eCashXEC | SHA-256 | $9.71 | $3.76 | 1380404.06 XEC |
BitcoinBTC | SHA-256 | $9.53 | $3.58 | 0.000122 BTC |
Bitcoin CashBCH | SHA-256 | $9.37 | $3.43 | 0.0209 BCH |
DigiByteDGB | SHA-256 | $4.72 | -$1.22 | 1229.84 DGB |
PeercoinPPC | SHA-256 | $0.00 | -$5.94 | 36.07 PPC |
UnobtaniumUNO | SHA-256 | $0.00 | -$5.94 | 2.1729e-7 UNO |
Compare BTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Whatsminer M56S++ (262Th) MicroBT Current | 262 TH/S | 5502 W | 21 J/Th | $3.58 | 234 days | $838.40 | Viewing |
![]() Whatsminer M72(262Th) MicroBT | 262 TH/S | 3799 W | 14.5 J/Th | $5.42 | 793 days | $4,297.00 - $4,298.00+413% | View |
![]() Whatsminer M70S+ MicroBT | 262 TH/S | 3275 W | 12.5 J/Th | $5.99 | 937 days | $5,607.00 - $5,608.00+569% | View |
![]() Bitdeer Sealminer A2 Pro(260Th) Bitdeer | 260 TH/S | 3817 W | 14.86 J/Th | $5.33 | 558 days | $2,969.60 - $3,147.00+254% | View |
![]() Antminer S21(151Th) Bitmain | 151 TH/S | 2643 W | 17.5 J/Th | $2.64 | 316 days | $830.50-1% | View |

MicroBT
Current Product262 TH/S
5502 W
21 J/Th
$3.58

MicroBT
262 TH/S
3799 W
14.5 J/Th
$5.42

MicroBT
262 TH/S
3275 W
12.5 J/Th
$5.99

Bitdeer
260 TH/S
3817 W
14.86 J/Th
$5.33

Bitmain
151 TH/S
2643 W
17.5 J/Th
$2.64
| Manufacturer | MicroBT |
| Model | Whatsminer M56S++ (262Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | SHA-256 |
| Hashrate | 262 TH/S |
| Power Consumption | 5502 W |
| Efficiency | 21 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 267x147x401(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Hydro |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 220 - 240V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 5 - 95 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model M56S++ from MicroBT mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 262 TH/S for a power consumption of 5502 W
The Whatsminer M56S++ (262Th) from MicroBT offers exceptional efficiency at 21 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 262 TH/S, power consumption of 5502 W, and support for SHA-256 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
قراءات معمقة حول اختيار ونشر وتشغيل هذه الفئة من الأجهزة — منشورة على leedminer.com.