messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | ALPH Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $2.74 | $4.03 | -$1.29 | 51.32 ALPH |
| Weekly | $19.18 | $28.20 | -$9.02 | 359.22 ALPH |
| Monthly | $82.19 | $120.85 | -$38.67 | 1539.51 ALPH |
| Yearly | $999.93 | $1,470.37 | -$470.43 | 18730.71 ALPH |
Daily profit trends for Alephium
Cryptocurrencies you can mine with Blake3
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
AlephiumALPH | Blake3 | $2.74 | -$1.29 | 51.32 ALPH |
Compare ALPH miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Antminer AL1 Pro Bitmain Current | 16.6 TH/S | 3730 W | 224.7 J/Th | $1.29 | N/A | $9,850.00 | Viewing |
![]() Goldshell AL Card Goldshell | 120 GH/S | 65 W | 0.54 J/Gh | $0.05 | N/A | $112.00-99% | View |

Bitmain
Current Product16.6 TH/S
3730 W
224.7 J/Th
$1.29

Goldshell
120 GH/S
65 W
0.54 J/Gh
$0.05
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer AL1 Pro (16.6Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | Blake3 |
| Hashrate | 16.6 TH/S |
| Power Consumption | 3730 W |
| Efficiency | 224.7 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 400x195x290(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 220 - 277V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 90 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model AL1 Pro from Bitmain mining Blake3 algorithm with a maximum hashrate of 16.6TH/S for a power consumption of 3730W
The Antminer AL1 Pro from Bitmain offers exceptional efficiency at 224.7 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 16.6 TH/S, power consumption of 3730 W, and support for Blake3 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
Letture approfondite su come scegliere, distribuire e gestire questa classe di miner — pubblicate su leedminer.com.