messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | DOGE+LTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $0.00 | $0.30 | -$0.30 | 0.0141 DOGE+LTC |
| Weekly | $0.00 | $2.12 | -$2.12 | 0.0986 DOGE+LTC |
| Monthly | $0.00 | $9.07 | -$9.07 | 0.42 DOGE+LTC |
| Yearly | $0.00 | $110.38 | -$110.38 | 5.14 DOGE+LTC |
Daily profit trends for Dogecoin
Cryptocurrencies you can mine with Scrypt
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
DogecoinDOGE | Scrypt | $0.47 | $0.17 | 4.77 DOGE |
LitecoinLTC | Scrypt | $0.10 | -$0.21 | 0.0018 LTC |
CatcoinCAT | Scrypt | $0.00 | -$0.30 | 2.60 CAT |
BellsBEL | Scrypt | $0.00 | -$0.30 | 0.0141 BEL |
DingocoinDINGO | Scrypt | $0.00 | -$0.30 | 6.52 DINGO |
PepecoinPEP | Scrypt | $0.00 | -$0.30 | 5.79 PEP |
JunkcoinJKC | Scrypt | $0.00 | -$0.30 | 0.0396 JKC |
AUR-ScryptAUR | Scrypt | $0.00 | -$0.30 | 11.41 AUR |
LuckycoinLKY | Scrypt | $0.00 | -$0.30 | 0.000962 LKY |
Compare DOGE+LTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() FLUMINER L2 (1.2Gh) Fluminer Current | 1.2 GH/S | 280 W | 230 J/Gh | $0.00 | N/A | $330.00 | Viewing |
![]() ElphaPex DG1 - Used ElphaPex | 11 GH/S | 3410 W | 310 J/Gh | $0.00 | N/A | $950.00 - $955.00+188% | View |
![]() ElphaPex DG1+ - Used ElphaPex | 14 GH/S | 3920 W | 280 J/Gh | $0.00 | N/A | $1,250.00 - $1,255.00+279% | View |
![]() PlebSource Hammer Miner Scrypt PlebSource | 105 MH/S | 25 W | 0.238 J/Mh | $0.00 | N/A | $200.00-39% | View |
![]() ElphaPex DG1+ ElphaPex | 12.5 GH/S | 3500 W | 280 J/Gh | $0.00 | N/A | $2,600.00+688% | View |

Fluminer
Current Product1.2 GH/S
280 W
230 J/Gh
$0.00
右-1.png)
ElphaPex
11 GH/S
3410 W
310 J/Gh
$0.00
右-2.png)
ElphaPex
14 GH/S
3920 W
280 J/Gh
$0.00

PlebSource
105 MH/S
25 W
0.238 J/Mh
$0.00
右-2.png)
ElphaPex
12.5 GH/S
3500 W
280 J/Gh
$0.00
| Manufacturer | Fluminer |
| Model | FLUMINER L2 (1.2Gh) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | Scrypt |
| Hashrate | 1.2 GH/S |
| Power Consumption | 280 W |
| Efficiency | 230 J/Gh |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 320x160x160(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 110 - 220V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 90 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model L2 (1.2Gh) from FLUMINER mining Scrypt algorithm with a maximum hashrate of 1.2GH/S for a power consumption of 280W
The FLUMINER L2 (1.2Gh) from Fluminer offers exceptional efficiency at 230 J/Gh, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 1.2 GH/S, power consumption of 280 W, and support for Scrypt algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
Letture approfondite su come scegliere, distribuire e gestire questa classe di miner — pubblicate su leedminer.com.