

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | ALPH Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $0.00 | $3.79 | $0.00 | 0.000000 ALPH |
| Weekly | $0.00 | $26.54 | $0.00 | 0.000000 ALPH |
| Monthly | $0.00 | $113.72 | $0.00 | 0.000000 ALPH |
| Yearly | $0.00 | $1,383.64 | $0.00 | 0.000000 ALPH |
Daily profit trends for ALPH
Loading historical data...
Cryptocurrencies you can mine with Blake3
No mineable coins found
Compare ALPH miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Antminer AL1 Bitmain Current | 15.6 TH/S | 3510 W | 225 J/Th | $1.34 | N/A | $9,999.00 | Viewing |
![]() Whatsminer M76S+ MicroBT | 416 TH/S | 5200 W | 12.5 J/Th | $59.76 | 145 days | $8,653.00 - $8,654.00-13% | View |
![]() Bombax Miner EZ100 Bombax | 12.5 GH/S | 2300 W | 184 J/Gh | $2.48 | N/A | $10,199.00+2% | View |
![]() Goldshell SC5 Pro II (14Th) Goldshell | 14 TH/S | 3300 W | 236 J/Th | $1.36 | N/A | $630.00-94% | View |
![]() Whatsminer M73S MicroBT | 552 TH/S | 7452 W | 13.5 J/Th | $78.70 | 106 days | $8,275.00 - $8,336.00-17% | View |

Bitmain
Current Product15.6 TH/S
3510 W
225 J/Th
$-1.34

MicroBT
416 TH/S
5200 W
12.5 J/Th
$59.76

Bombax
12.5 GH/S
2300 W
184 J/Gh
$-2.48

Goldshell
14 TH/S
3300 W
236 J/Th
$-1.36

MicroBT
552 TH/S
7452 W
13.5 J/Th
$78.70
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer AL1 (15.6Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | Blake3 |
| Hashrate | 15.6 TH/S |
| Power Consumption | 3510 W |
| Efficiency | 225 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 370x195x290(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 220 - 277V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 5 - 95 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model AL1 from Bitmain mining Blake3 algorithm with a maximum hashrate of 15.6TH/S for a power consumption of 3510W
The Antminer AL1 from Bitmain offers exceptional efficiency at 225 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 15.6 TH/S, power consumption of 3510 W, and support for Blake3 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner