messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | ETC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $1.06 | $0.59 | $0.47 | 0.13 ETC |
| Weekly | $7.44 | $4.16 | $3.28 | 0.90 ETC |
| Monthly | $31.88 | $17.82 | $14.06 | 3.86 ETC |
| Yearly | $387.89 | $216.81 | $171.08 | 47.00 ETC |
Daily profit trends for ETC
No historical data available
Cryptocurrencies you can mine with Etchash
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
Ethereum ClassicETC | Etchash | $1.06 | $0.47 | 0.1288 ETC |
EticaEGAZ | Etchash | $0.00 | -$0.59 | 343.95 EGAZ |
Compare ETC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Jasminer X16-QE Jasminer Current | 1.85 GH/S | 550 W | 297.3 J/Gh | $0.00 | N/A | $620.00 | Viewing |
![]() Bombax Miner EZ100 Bombax | 12.5 GH/S | 2300 W | 184 J/Gh | $0.00 | N/A | $10,199.00+1545% | View |

Jasminer
Current Product1.85 GH/S
550 W
297.3 J/Gh
$0.00

Bombax
12.5 GH/S
2300 W
184 J/Gh
$0.00
| Manufacturer | Jasminer |
| Model | Jasminer X16-QE (1.85Gh) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | Etchash |
| Hashrate | 1.85 GH/S |
| Power Consumption | 550 W |
| Efficiency | 297.3 J/Gh |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 445x132x443(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 100 - 240V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 90 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model X16-QE from Jasminer mining EtHash algorithm with a maximum hashrate of 1.85GH/S for a power consumption of 550W
The Jasminer X16-QE from Jasminer offers exceptional efficiency at 297.3 J/Gh, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 1.85 GH/S, power consumption of 550 W, and support for Etchash algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
この種類のマイナーの選び方・導入・運用について、leedminer.com に公開された深堀り記事。