

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | BTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $0.00 | $6.04 | $0.00 | 0.000000 BTC |
| Weekly | $0.00 | $42.26 | $0.00 | 0.000000 BTC |
| Monthly | $0.00 | $181.12 | $0.00 | 0.000000 BTC |
| Yearly | $0.00 | $2,203.58 | $0.00 | 0.000000 BTC |
Daily profit trends for BTC
Loading historical data...
Cryptocurrencies you can mine with SHA-256
No mineable coins found
Compare BTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Antminer S21e XP HYD Bitmain Current | 430 TH/S | 5590 W | 13 J/Th | $9.08 | 621 days | $5,633.00 - $5,634.00 | Viewing |
![]() Whatsminer M70S+ MicroBT | 262 TH/S | 3275 W | 12.5 J/Th | $5.68 | 988 days | $5,607.00 - $5,608.00 | View |
![]() Whatsminer M76S+ MicroBT | 416 TH/S | 5200 W | 12.5 J/Th | $9.01 | 961 days | $8,653.00 - $8,654.00+54% | View |
![]() Bitdeer Sealminer A2 Pro Hyd(500Th) Bitdeer | 500TH/S | 7450 W | 14.9 J/Th | $9.54 | 635 days | $6,050.00 - $6,100.00+7% | View |
![]() Whatsminer M72S(282Th) MicroBT | 282 TH/S | 3807 W | 13.5 J/Th | $5.80 | 894 days | $5,189.00 - $5,190.00-8% | View |

Bitmain
Current Product430 TH/S
5590 W
13 J/Th
$9.08

MicroBT
262 TH/S
3275 W
12.5 J/Th
$5.68

MicroBT
416 TH/S
5200 W
12.5 J/Th
$9.01

Bitdeer
500TH/S
7450 W
14.9 J/Th
$9.54

MicroBT
282 TH/S
3807 W
13.5 J/Th
$5.80
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer S21e XP HYD (430Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | SHA-256 |
| Hashrate | 430 TH/S |
| Power Consumption | 5590 W |
| Efficiency | 13 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 339x173x207(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Hydro |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 380 - 415V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 90 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model S21e XP HYD from Bitmain mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 430TH/S for a power consumption of 5590W
The Antminer S21e XP HYD from Bitmain offers exceptional efficiency at 13 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 430 TH/S, power consumption of 5590 W, and support for SHA-256 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner