Global Shipping
Fast worldwide shipping to 70+ countries with tracked delivery in 7–14 business days. Express options available at checkout.

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | KAS Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $0.00 | $3.24 | $0.00 | 0.000000 KAS |
| Weekly | $0.00 | $22.68 | $0.00 | 0.000000 KAS |
| Monthly | $0.00 | $97.20 | $0.00 | 0.000000 KAS |
| Yearly | $0.00 | $1,182.60 | $0.00 | 0.000000 KAS |
Daily profit trends for KAS
No historical data available
Cryptocurrencies you can mine with KHeavyHash
Coin profitability data is being refreshed.
Compare KAS miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Antminer KS5 Bitmain Current | 20 TH/S | 3000 W | 150 J/Th | $0.00 | Data unavailable | $400.00 | Viewing |

Bitmain
Current Product20 TH/S
3000 W
150 J/Th
$0.00
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer KS5 (20Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | KHeavyHash |
| Hashrate | 20 TH/S |
| Power Consumption | 3000 W |
| Efficiency | 150 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 430x195x290(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 220 - 277V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 90 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model KS5 (20Th) from Bitmain mining KHeavyHash algorithm with a maximum hashrate of 20TH/S for a power consumption of 3000W.
The Antminer KS5 from Bitmain offers exceptional efficiency at 150 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 20 TH/S, power consumption of 3000 W, and support for KHeavyHash algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
Deeper reads on how to choose, deploy, and run this class of miner — published on leedminer.com.