

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | BTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $0.00 | $4.86 | $0.00 | 0.000000 BTC |
| Weekly | $0.00 | $34.02 | $0.00 | 0.000000 BTC |
| Monthly | $0.00 | $145.80 | $0.00 | 0.000000 BTC |
| Yearly | $0.00 | $1,773.90 | $0.00 | 0.000000 BTC |
Daily profit trends for BTC
Loading historical data...
Cryptocurrencies you can mine with SHA-256
No mineable coins found
Compare BTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Canaan Avalon A1566I Canaan Current | 249 TH/S | 4500 W | 19 J/Th | $3.90 | 825 days | $3,212.00 | Viewing |
![]() Antminer S19e XP Hyd Bitmain | 251 TH/S | 5522 W | 22 J/Th | $2.86 | 273 days | $779.00-76% | View |
![]() Antminer S19 XP+ Hyd Bitmain | 252 TH/S | 4788 W | 19 J/Th | $3.69 | 178 days | $655.20-80% | View |
![]() Whatsminer M70S MicroBT | 242 TH/S | 3267 W | 13.5 J/Th | $4.98 | 584 days | $2,904.00-10% | View |
![]() Bitdeer Sealminer A2 Pro Air(256Th) Bitdeer | 256 TH/S | 3806 W | 14.86 J/Th | $4.89 | 608 days | $2,970.00-8% | View |

Canaan
Current Product249 TH/S
4500 W
19 J/Th
$3.90

Bitmain
251 TH/S
5522 W
22 J/Th
$2.86

Bitmain
252 TH/S
4788 W
19 J/Th
$3.69

MicroBT
242 TH/S
3267 W
13.5 J/Th
$4.98

Bitdeer
256 TH/S
3806 W
14.86 J/Th
$4.89
| Manufacturer | Canaan |
| Model | Avalon A1566I (249Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | SHA-256 |
| Hashrate | 249 TH/S |
| Power Consumption | 4500 W |
| Efficiency | 19 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 292x171x301(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Immersion |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 220 - 227V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 5 - 95 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model A1566I from Canaan mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 249TH/S for a power consumption of 4500W
The Canaan Avalon A1566I from Canaan offers exceptional efficiency at 19 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 249 TH/S, power consumption of 4500 W, and support for SHA-256 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner