Global Shipping
Fast worldwide shipping to 70+ countries with tracked delivery in 7–14 business days. Express options available at checkout.

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | ETC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $0.68 | $0.18 | $0.50 | 0.0799 ETC |
| Weekly | $4.74 | $1.25 | $3.49 | 0.56 ETC |
| Monthly | $20.30 | $5.35 | $14.96 | 2.40 ETC |
| Yearly | $247.04 | $65.04 | $182.00 | 29.15 ETC |
Daily profit trends for EthereumClassic
Cryptocurrencies you can mine with Etchash
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
Ethereum ClassicETC | Etchash | $0.68 | $0.50 | 0.0799 ETC |
EticaEGAZ | Etchash | $0.00 | -$0.18 | 210.15 EGAZ |
Compare ETC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() iPollo V2X iPollo Current | 1.2 GH/S | 165 W | 137.5 J/Gh | $0.50 | 1671 days | $833.00 | Viewing |
![]() Bombax Miner EZ100 Bombax | 12.5 GH/S | 2300 W | 184 J/Gh | $4.57 | 2234 days | $10,199.00+1124% | View |

iPollo
Current Product1.2 GH/S
165 W
137.5 J/Gh
$0.50

Bombax
12.5 GH/S
2300 W
184 J/Gh
$4.57
| Manufacturer | iPollo |
| Model | iPollo V2X (1.2Gh) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | Etchash |
| Hashrate | 1.2 GH/S |
| Power Consumption | 165 W |
| Efficiency | 137.5 J/Gh |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 302x107x77(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 100 - 240V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 90 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model iPollo V2X from IPollo mining EtHash algorithm with a maximum hashrate of 1.2Gh/S for a power consumption of 165W
The iPollo V2X from iPollo offers exceptional efficiency at 137.5 J/Gh, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 1.2 GH/S, power consumption of 165 W, and support for Etchash algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
Deeper reads on how to choose, deploy, and run this class of miner — published on leedminer.com.