

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | ETC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $0.00 | $0.59 | $0.00 | 0.000000 ETC |
| Weekly | $0.00 | $4.16 | $0.00 | 0.000000 ETC |
| Monthly | $0.00 | $17.82 | $0.00 | 0.000000 ETC |
| Yearly | $0.00 | $216.81 | $0.00 | 0.000000 ETC |
Daily profit trends for ETC
Loading historical data...
Cryptocurrencies you can mine with Etchash
No mineable coins found
Compare ETC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Jasminer X16-QE Jasminer Current | 1.85 GH/S | 550 W | 297.3 J/Gh | $0.38 | 1620 days | $620.00 | Viewing |
![]() Antminer S19 XP+ Hyd Bitmain | 252 TH/S | 4788 W | 19 J/Th | $133068.98 | 1 days | $655.20+6% | View |
![]() Antminer S19e XP Hyd Bitmain | 230 TH/S | 5060 W | 22 J/Th | $121451.10 | 1 days | $667.00+8% | View |
![]() Antminer S19e XP Hyd Bitmain | 240 TH/S | 5280 W | 22 J/Th | $126731.58 | 1 days | $696.00+12% | View |
![]() Antminer S19 XP+ Hyd Bitmain | 266 TH/S | 5054 W | 19 J/Th | $140461.70 | 1 days | $718.20+16% | View |

Jasminer
Current Product1.85 GH/S
550 W
297.3 J/Gh
$0.38

Bitmain
252 TH/S
4788 W
19 J/Th
$133068.98

Bitmain
230 TH/S
5060 W
22 J/Th
$121451.10

Bitmain
240 TH/S
5280 W
22 J/Th
$126731.58

Bitmain
266 TH/S
5054 W
19 J/Th
$140461.70
| Manufacturer | Jasminer |
| Model | Jasminer X16-QE (1.85Gh) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | Etchash |
| Hashrate | 1.85 GH/S |
| Power Consumption | 550 W |
| Efficiency | 297.3 J/Gh |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 445x132x443(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 100 - 240V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 90 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model X16-QE from Jasminer mining EtHash algorithm with a maximum hashrate of 1.85GH/S for a power consumption of 550W
The Jasminer X16-QE from Jasminer offers exceptional efficiency at 297.3 J/Gh, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 1.85 GH/S, power consumption of 550 W, and support for Etchash algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner