Global Shipping
Fast worldwide shipping to 70+ countries with tracked delivery in 7–14 business days. Express options available at checkout.

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | INI Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $0.00 | $1.38 | $0.00 | 0.000000 INI |
| Weekly | $0.00 | $9.68 | $0.00 | 0.000000 INI |
| Monthly | $0.00 | $41.47 | $0.00 | 0.000000 INI |
| Yearly | $0.00 | $504.58 | $0.00 | 0.000000 INI |
Daily profit trends for INI
No historical data available
Cryptocurrencies you can mine with VersaHash
Coin profitability data is being refreshed.
Compare INI miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Matches INIBOX Pro(2.4Gh) Pinecone Current | 2.4 Gh | 1280W | 0.533J/Mh | $0.00 | Data unavailable | $7,200.00 | Viewing |

Pinecone
Current Product2.4 Gh
1280W
0.533J/Mh
$0.00
| Manufacturer | Pinecone |
| Model | Matches INIBOX Pro(2.4Gh) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | VersaHash |
| Hashrate | 2.4 Gh |
| Power Consumption | 1280W |
| Efficiency | 0.533J/Mh |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 270 x 184 x 291(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air Cooling |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 200-240V AC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 90 %RH |
| Altitude | ≤2000m |
The Matches INIBOX Pro(2.4Gh) from Pinecone mining VersaHash algorithm with a achieves hashrate of 2.4 Gh for a power consumption of 1280W.
The Matches INIBOX Pro(2.4Gh) from Pinecone offers exceptional efficiency at 0.533J/Mh, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 2.4 Gh, power consumption of 1280W, and support for VersaHash algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
Deeper reads on how to choose, deploy, and run this class of miner — published on leedminer.com.