Global Shipping
Fast worldwide shipping to 70+ countries with tracked delivery in 7–14 business days. Express options available at checkout.

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | BTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $0.00 | $0.01 | $0.00 | 0.000000 BTC |
| Weekly | $0.00 | $0.10 | $0.00 | 0.000000 BTC |
| Monthly | $0.00 | $0.42 | $0.00 | 0.000000 BTC |
| Yearly | $0.00 | $5.12 | $0.00 | 0.000000 BTC |
Daily profit trends for BTC
No historical data available
Cryptocurrencies you can mine with SHA-256
Coin profitability data is being refreshed.
Compare BTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Nerdaxe Ultra NerdMiner Current | 500 GH/S | 13 W | 0.03 J/Gh | $0.00 | Data unavailable | $74.00 | Viewing |

NerdMiner
Current Product500 GH/S
13 W
0.03 J/Gh
$0.00
| Manufacturer | NerdMiner |
| Model | Nerdaxe Ultra (500Gh) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | SHA-256 |
| Hashrate | 500 GH/S |
| Power Consumption | 13 W |
| Efficiency | 0.03 J/Gh |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 108x70x51(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 100-240V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 65 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model Nerdaxe Ultra from NerdMiner mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 500GH/s for a power consumption of 13W
The Nerdaxe Ultra from NerdMiner offers exceptional efficiency at 0.03 J/Gh, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 500 GH/S, power consumption of 13 W, and support for SHA-256 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
Deeper reads on how to choose, deploy, and run this class of miner — published on leedminer.com.