Global Shipping
Fast worldwide shipping to 70+ countries with tracked delivery in 7–14 business days. Express options available at checkout.

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | DOGE+LTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $0.00 | $0.54 | $0.00 | 0.000000 DOGE+LTC |
| Weekly | $0.00 | $3.78 | $0.00 | 0.000000 DOGE+LTC |
| Monthly | $0.00 | $16.20 | $0.00 | 0.000000 DOGE+LTC |
| Yearly | $0.00 | $197.10 | $0.00 | 0.000000 DOGE+LTC |
Daily profit trends for DOGE+LTC
No historical data available
Cryptocurrencies you can mine with Scrypt
Coin profitability data is being refreshed.
Compare DOGE+LTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() VolcMiner D1 Mini Pre VolcMiner Current | 2.2 GH/S | 500 W | 227.27 J/Gh | $0.00 | Data unavailable | $640.00 | Viewing |

VolcMiner
Current Product2.2 GH/S
500 W
227.27 J/Gh
$0.00
| Manufacturer | VolcMiner |
| Model | VolcMiner D1 Mini Pre (2.2Gh) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | Scrypt |
| Hashrate | 2.2 GH/S |
| Power Consumption | 500 W |
| Efficiency | 227.27 J/Gh |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 175x202x135(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 200 - 300V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 90 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model D1 Mini Pre from VolcMiner mining Scrypt algorithm with a maximum hashrate of 2.2GH/S for a power consumption of 500W
The VolcMiner D1 Mini Pre from VolcMiner offers exceptional efficiency at 227.27 J/Gh, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 2.2 GH/S, power consumption of 500 W, and support for Scrypt algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
Deeper reads on how to choose, deploy, and run this class of miner — published on leedminer.com.