Global Shipping
Fast worldwide shipping to 70+ countries with tracked delivery in 7–14 business days. Express options available at checkout.

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | BTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $14.26 | $7.99 | $6.27 | 0.000188 BTC |
| Weekly | $99.85 | $55.94 | $43.90 | 0.0013 BTC |
| Monthly | $427.92 | $239.76 | $188.16 | 0.0056 BTC |
| Yearly | $5,206.38 | $2,917.08 | $2,289.30 | 0.0685 BTC |
Daily profit trends for Bitcoin
Cryptocurrencies you can mine with SHA-256
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
DigiByteDGB | SHA-256 | $16.79 | $8.80 | 4334.48 DGB |
Fractal BitcoinFB | SHA-256 | $14.73 | $6.74 | 33.38 FB |
eCashXEC | SHA-256 | $14.61 | $6.62 | 2094585.09 XEC |
BitcoinBTC | SHA-256 | $14.26 | $6.27 | 0.000188 BTC |
Bitcoin CashBCH | SHA-256 | $14.17 | $6.18 | 0.0316 BCH |
PeercoinPPC | SHA-256 | $0.00 | -$7.99 | 49.07 PPC |
UnobtaniumUNO | SHA-256 | $0.00 | -$7.99 | 4.1638e-7 UNO |
Compare BTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Whatsminer M65S (400Th) MicroBT Current | 400 TH/S | 7400 W | 18.5 J/Th | $6.27 | 472 days | $2,960.00 | Viewing |
![]() Bitdeer Sealminer A2 Pro(260Th) Bitdeer | 260 TH/S | 3817 W | 14.86 J/Th | $5.15 | 577 days | $2,969.60 - $3,147.00 | View |
![]() Bitdeer Sealminer A2 Pro Air(256Th) Bitdeer | 256 TH/S | 3806 W | 14.86 J/Th | $5.02 | 592 days | $2,970.00 | View |
![]() Whatsminer M70S MicroBT | 242 TH/S | 3267 W | 13.5 J/Th | $5.10 | 570 days | $2,904.00-2% | View |
![]() Whatsminer M76S MicroBT | 384 TH/S | 5200 W | 13.5 J/Th | $8.08 | 528 days | $4,262.40 - $6,837.00+44% | View |

MicroBT
Current Product400 TH/S
7400 W
18.5 J/Th
$6.27

Bitdeer
260 TH/S
3817 W
14.86 J/Th
$5.15

Bitdeer
256 TH/S
3806 W
14.86 J/Th
$5.02

MicroBT
242 TH/S
3267 W
13.5 J/Th
$5.10

MicroBT
384 TH/S
5200 W
13.5 J/Th
$8.08
| Manufacturer | MicroBT |
| Model | Whatsminer M65S (400Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | SHA-256 |
| Hashrate | 400 TH/S |
| Power Consumption | 7400 W |
| Efficiency | 18.5 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 483x663x86(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Hydro |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 380 - 480V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 5 - 95 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model M65S from MicroBT mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 400TH/S for a power consumption of 7400W
The Whatsminer M65S (400Th) from MicroBT offers exceptional efficiency at 18.5 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 400 TH/S, power consumption of 7400 W, and support for SHA-256 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
Deeper reads on how to choose, deploy, and run this class of miner — published on leedminer.com.