

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | ETC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $0.00 | $0.56 | $0.00 | 0.000000 ETC |
| Weekly | $0.00 | $3.93 | $0.00 | 0.000000 ETC |
| Monthly | $0.00 | $16.85 | $0.00 | 0.000000 ETC |
| Yearly | $0.00 | $204.98 | $0.00 | 0.000000 ETC |
Daily profit trends for ETC
Loading historical data...
Cryptocurrencies you can mine with EtHash
No mineable coins found
Compare ETC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Jasminer X16-Q Pro Jasminer Current | 2.05 GH/S | 520 W | 253.66 J/Gh | $0.52 | 2415 days | $1,249.00 | Viewing |
![]() ElphaPex DG1+ - Used ElphaPex | 14 GH/S | 3920 W | 280 J/Gh | $3.13 | 399 days | $1,250.00 - $1,255.00 | View |
![]() Antminer D9 (1.86Th) Bitmain | 1.86 TH/S | 2984 W | 1604 J/Th | $975.68 | 2 days | $1,150.00-8% | View |
![]() Matches INIBOX Pro(2.4Gh) Pinecone | 2.4 Gh | 1280W | 0.533J/Mh | $0.12 | N/A | $7,200.00+476% | View |
![]() Antminer Z15 (200Kh) - Used Bitmain | 200 KH/S | 720 W | 3.6 J/kSOL | $0.78 | N/A | $1,262.00+1% | View |

Jasminer
Current Product2.05 GH/S
520 W
253.66 J/Gh
$0.52
右-2.png)
ElphaPex
14 GH/S
3920 W
280 J/Gh
$3.13

Bitmain
1.86 TH/S
2984 W
1604 J/Th
$975.68

Pinecone
2.4 Gh
1280W
0.533J/Mh
$-0.12

Bitmain
200 KH/S
720 W
3.6 J/kSOL
$-0.78
| Manufacturer | Jasminer |
| Model | Jasminer X16-Q Pro (2.05Gh) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | EtHash |
| Hashrate | 2.05 GH/S |
| Power Consumption | 520 W |
| Efficiency | 253.66 J/Gh |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 445x132x443(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 100 - 240V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 90 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model X16-Q Pro from Jasminer mining EtHash algorithm with a maximum hashrate of 2.05GH/S for a power consumption of 520W
The Jasminer X16-Q Pro from Jasminer offers exceptional efficiency at 253.66 J/Gh, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 2.05 GH/S, power consumption of 520 W, and support for EtHash algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner