

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | ALPH Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $0.00 | $4.03 | $0.00 | 0.000000 ALPH |
| Weekly | $0.00 | $28.20 | $0.00 | 0.000000 ALPH |
| Monthly | $0.00 | $120.85 | $0.00 | 0.000000 ALPH |
| Yearly | $0.00 | $1,470.37 | $0.00 | 0.000000 ALPH |
Daily profit trends for ALPH
Loading historical data...
Cryptocurrencies you can mine with Blake3
No mineable coins found
Compare ALPH miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Antminer AL1 Pro Bitmain Current | 16.6 TH/S | 3730 W | 224.7 J/Th | $1.66 | N/A | $9,850.00 | Viewing |
![]() Whatsminer M76S+ MicroBT | 416 TH/S | 5200 W | 12.5 J/Th | $53.81 | 161 days | $8,653.00 - $8,654.00-12% | View |
![]() Bombax Miner EZ100 Bombax | 12.5 GH/S | 2300 W | 184 J/Gh | $2.48 | N/A | $10,199.00+4% | View |
![]() Goldshell SC5 Pro II (14Th) Goldshell | 14 TH/S | 3300 W | 236 J/Th | $1.56 | N/A | $630.00-94% | View |
![]() Whatsminer M73S MicroBT | 552 TH/S | 7452 W | 13.5 J/Th | $70.80 | 117 days | $8,275.00 - $8,336.00-16% | View |

Bitmain
Current Product16.6 TH/S
3730 W
224.7 J/Th
$-1.66

MicroBT
416 TH/S
5200 W
12.5 J/Th
$53.81

Bombax
12.5 GH/S
2300 W
184 J/Gh
$-2.48

Goldshell
14 TH/S
3300 W
236 J/Th
$-1.56

MicroBT
552 TH/S
7452 W
13.5 J/Th
$70.80
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer AL1 Pro (16.6Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | Blake3 |
| Hashrate | 16.6 TH/S |
| Power Consumption | 3730 W |
| Efficiency | 224.7 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 400x195x290(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 220 - 277V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 90 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model AL1 Pro from Bitmain mining Blake3 algorithm with a maximum hashrate of 16.6TH/S for a power consumption of 3730W
The Antminer AL1 Pro from Bitmain offers exceptional efficiency at 224.7 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 16.6 TH/S, power consumption of 3730 W, and support for Blake3 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner