messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | BTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $11.91 | $3.78 | $8.13 | 0.000152 BTC |
| Weekly | $83.35 | $26.44 | $56.90 | 0.0011 BTC |
| Monthly | $357.20 | $113.34 | $243.86 | 0.0045 BTC |
| Yearly | $4,345.91 | $1,378.91 | $2,967.00 | 0.0553 BTC |
Daily profit trends for Bitcoin
Cryptocurrencies you can mine with SHA-256
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
DigiByteDGB | SHA-256 | $12.43 | $8.65 | 3336.28 DGB |
Fractal BitcoinFB | SHA-256 | $12.29 | $8.51 | 26.95 FB |
eCashXEC | SHA-256 | $12.23 | $8.45 | 1722165.39 XEC |
BitcoinBTC | SHA-256 | $11.91 | $8.13 | 0.000152 BTC |
Bitcoin CashBCH | SHA-256 | $11.20 | $7.42 | 0.0251 BCH |
PeercoinPPC | SHA-256 | $0.00 | -$3.78 | 49.75 PPC |
UnobtaniumUNO | SHA-256 | $0.00 | -$3.78 | 3.2309e-7 UNO |
Compare BTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Antminer S23 Bitmain Current | 318 TH/S | 3498 W | 11 J/Th | $8.13 | 951 days | $7,728.00 - $7,950.00 | Viewing |
![]() Whatsminer M73S+ MicroBT | 570 TH/S | 7125 W | 12.5 J/Th | $13.65 | 548 days | $7,467.00-3% | View |
![]() Antminer S19 XP+ Hyd Bitmain | 293 TH/S | 5567 W | 19 J/Th | $4.96 | 178 days | $879.00-89% | View |
![]() Whatsminer M76 MicroBT | 354 TH/S | 5133 W | 14.5 J/Th | $7.71 | 438 days | $3,372.50 - $5,595.00-56% | View |
![]() Whatsminer M72S(282Th) MicroBT | 282 TH/S | 3807 W | 13.5 J/Th | $6.45 | 805 days | $5,189.00 - $5,190.00-33% | View |

Bitmain
Current Product318 TH/S
3498 W
11 J/Th
$8.13

MicroBT
570 TH/S
7125 W
12.5 J/Th
$13.65

Bitmain
293 TH/S
5567 W
19 J/Th
$4.96

MicroBT
354 TH/S
5133 W
14.5 J/Th
$7.71

MicroBT
282 TH/S
3807 W
13.5 J/Th
$6.45
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer S23 (318Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | SHA-256 |
| Hashrate | 318 TH/S |
| Power Consumption | 3498 W |
| Efficiency | 11 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 410x170x209(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 380 - 415V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 90 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model S23 from Bitmain mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 318TH/S for a power consumption of 3498W.
The Antminer S23 from Bitmain offers exceptional efficiency at 11 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 318 TH/S, power consumption of 3498 W, and support for SHA-256 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
Глубокие материалы о том, как выбрать, развернуть и эксплуатировать такой класс майнеров — публикации на leedminer.com.