messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | DOGE+LTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $0.00 | $1.40 | -$1.40 | 0.0658 DOGE+LTC |
| Weekly | $0.00 | $9.83 | -$9.83 | 0.46 DOGE+LTC |
| Monthly | $0.00 | $42.12 | -$42.12 | 1.97 DOGE+LTC |
| Yearly | $0.00 | $512.46 | -$512.46 | 24.00 DOGE+LTC |
Daily profit trends for Dogecoin
Cryptocurrencies you can mine with Scrypt
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
DogecoinDOGE | Scrypt | $2.19 | $0.78 | 22.28 DOGE |
LitecoinLTC | Scrypt | $0.45 | -$0.95 | 0.0082 LTC |
CatcoinCAT | Scrypt | $0.00 | -$1.40 | 12.11 CAT |
BellsBEL | Scrypt | $0.00 | -$1.40 | 0.0658 BEL |
DingocoinDINGO | Scrypt | $0.00 | -$1.40 | 30.42 DINGO |
PepecoinPEP | Scrypt | $0.00 | -$1.40 | 27.00 PEP |
JunkcoinJKC | Scrypt | $0.00 | -$1.40 | 0.1848 JKC |
AUR-ScryptAUR | Scrypt | $0.00 | -$1.40 | 53.24 AUR |
LuckycoinLKY | Scrypt | $0.00 | -$1.40 | 0.0045 LKY |
Compare DOGE+LTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Fluminer L1 (5.6Gh) Fluminer Current | 5.6 GH/S | 1300 W | 230 J/Gh | $0.00 | N/A | $2,840.00 | Viewing |
![]() ElphaPex DG1+ - Used ElphaPex | 14 GH/S | 3920 W | 280 J/Gh | $0.00 | N/A | $1,250.00 - $1,255.00-56% | View |
![]() ElphaPex DG1 - Used ElphaPex | 11 GH/S | 3410 W | 310 J/Gh | $0.00 | N/A | $950.00 - $955.00-67% | View |
![]() ElphaPex DG1+ ElphaPex | 12.5 GH/S | 3500 W | 280 J/Gh | $0.00 | N/A | $2,600.00-8% | View |
![]() PlebSource Hammer Miner Scrypt PlebSource | 105 MH/S | 25 W | 0.238 J/Mh | $0.00 | N/A | $200.00-93% | View |

Fluminer
Current Product5.6 GH/S
1300 W
230 J/Gh
$0.00
右-2.png)
ElphaPex
14 GH/S
3920 W
280 J/Gh
$0.00
右-1.png)
ElphaPex
11 GH/S
3410 W
310 J/Gh
$0.00
右-2.png)
ElphaPex
12.5 GH/S
3500 W
280 J/Gh
$0.00

PlebSource
105 MH/S
25 W
0.238 J/Mh
$0.00
| Manufacturer | Fluminer |
| Model | Fluminer L1 (5.6Gh) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | Scrypt |
| Hashrate | 5.6 GH/S |
| Power Consumption | 1300 W |
| Efficiency | 230 J/Gh |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 140x300x450(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 100 - 240V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 90 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model L1 (5.6Gh) from Fluminer mining Scrypt algorithm with a maximum hashrate of 5.6GH/S for a power consumption of 1300W.
The Fluminer L1 (5.6Gh) from Fluminer offers exceptional efficiency at 230 J/Gh, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 5.6 GH/S, power consumption of 1300 W, and support for Scrypt algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
Глубокие материалы о том, как выбрать, развернуть и эксплуатировать такой класс майнеров — публикации на leedminer.com.