messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | BTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $14.29 | $7.99 | $6.30 | 0.000187 BTC |
| Weekly | $100.06 | $55.94 | $44.12 | 0.0013 BTC |
| Monthly | $428.85 | $239.76 | $189.09 | 0.0056 BTC |
| Yearly | $5,217.66 | $2,917.08 | $2,300.58 | 0.0682 BTC |
Daily profit trends for Bitcoin
Cryptocurrencies you can mine with SHA-256
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
DigiByteDGB | SHA-256 | $16.33 | $8.34 | 4139.44 DGB |
eCashXEC | SHA-256 | $14.69 | $6.70 | 2085569.21 XEC |
Fractal BitcoinFB | SHA-256 | $14.62 | $6.63 | 32.94 FB |
BitcoinBTC | SHA-256 | $14.29 | $6.30 | 0.000187 BTC |
Bitcoin CashBCH | SHA-256 | $14.26 | $6.26 | 0.0316 BCH |
PeercoinPPC | SHA-256 | $0.00 | -$7.99 | 49.07 PPC |
UnobtaniumUNO | SHA-256 | $0.00 | -$7.99 | 4.1704e-7 UNO |
Compare BTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Whatsminer M65S (400Th) MicroBT Current | 400 TH/S | 7400 W | 18.5 J/Th | $6.30 | 470 days | $2,960.00 | Viewing |
![]() Bitdeer Sealminer A2 Pro(260Th) Bitdeer | 260 TH/S | 3817 W | 14.86 J/Th | $5.17 | 575 days | $2,969.60 - $3,147.00 | View |
![]() Bitdeer Sealminer A2 Pro Air(256Th) Bitdeer | 256 TH/S | 3806 W | 14.86 J/Th | $5.04 | 590 days | $2,970.00 | View |
![]() Whatsminer M70S MicroBT | 242 TH/S | 3267 W | 13.5 J/Th | $5.12 | 568 days | $2,904.00-2% | View |
![]() Whatsminer M76S MicroBT | 384 TH/S | 5200 W | 13.5 J/Th | $8.11 | 526 days | $4,262.40 - $6,837.00+44% | View |

MicroBT
Current Product400 TH/S
7400 W
18.5 J/Th
$6.30

Bitdeer
260 TH/S
3817 W
14.86 J/Th
$5.17

Bitdeer
256 TH/S
3806 W
14.86 J/Th
$5.04

MicroBT
242 TH/S
3267 W
13.5 J/Th
$5.12

MicroBT
384 TH/S
5200 W
13.5 J/Th
$8.11
| Manufacturer | MicroBT |
| Model | Whatsminer M65S (400Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | SHA-256 |
| Hashrate | 400 TH/S |
| Power Consumption | 7400 W |
| Efficiency | 18.5 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 483x663x86(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Hydro |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 380 - 480V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 5 - 95 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model M65S from MicroBT mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 400TH/S for a power consumption of 7400W
The Whatsminer M65S (400Th) from MicroBT offers exceptional efficiency at 18.5 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 400 TH/S, power consumption of 7400 W, and support for SHA-256 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
Глубокие материалы о том, как выбрать, развернуть и эксплуатировать такой класс майнеров — публикации на leedminer.com.