messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body
.50-9.png)
Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | BTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $4.71 | $3.51 | $1.20 | 0.000060 BTC |
| Weekly | $33.00 | $24.57 | $8.43 | 0.000423 BTC |
| Monthly | $141.43 | $105.30 | $36.13 | 0.0018 BTC |
| Yearly | $1,720.72 | $1,281.15 | $439.57 | 0.0221 BTC |
Daily profit trends for Bitcoin
Cryptocurrencies you can mine with SHA-256
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
Fractal BitcoinFB | SHA-256 | $5.11 | $1.60 | 10.29 FB |
DigiByteDGB | SHA-256 | $5.09 | $1.58 | 1312.29 DGB |
eCashXEC | SHA-256 | $4.92 | $1.41 | 691484.07 XEC |
Bitcoin CashBCH | SHA-256 | $4.72 | $1.21 | 0.0104 BCH |
BitcoinBTC | SHA-256 | $4.71 | $1.20 | 0.000060 BTC |
PeercoinPPC | SHA-256 | $0.00 | -$3.51 | 17.79 PPC |
UnobtaniumUNO | SHA-256 | $0.00 | -$3.51 | 1.2889e-7 UNO |
Compare BTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Canaan Avalon A1366 Canaan Current | 130 TH/S | 3250 W | 25 J/Th | $1.20 | 2367 days | $2,850.00 | Viewing |
![]() Whatsminer M70S MicroBT | 242 TH/S | 3267 W | 13.5 J/Th | $5.25 | 554 days | $2,904.00+2% | View |
![]() Bitdeer Sealminer A2 Pro(260Th) Bitdeer | 260 TH/S | 3817 W | 14.86 J/Th | $5.31 | 560 days | $2,969.60 - $3,147.00+4% | View |
![]() Bitdeer Sealminer A2 Pro Air(256Th) Bitdeer | 256 TH/S | 3806 W | 14.86 J/Th | $5.17 | 575 days | $2,970.00+4% | View |
![]() FLUMINER T3 Fluminer | 110 TH/S | 1626 W | 14.78 J/Th | $2.23 | 686 days | $1,530.00-46% | View |
.50-9.png)
Canaan
Current Product130 TH/S
3250 W
25 J/Th
$1.20

MicroBT
242 TH/S
3267 W
13.5 J/Th
$5.25

Bitdeer
260 TH/S
3817 W
14.86 J/Th
$5.31

Bitdeer
256 TH/S
3806 W
14.86 J/Th
$5.17

Fluminer
110 TH/S
1626 W
14.78 J/Th
$2.23
| Manufacturer | Canaan |
| Model | Avalon A1366 (130Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | SHA-256 |
| Hashrate | 130 TH/S |
| Power Consumption | 3250 W |
| Efficiency | 25 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 271x192x292(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 185 - 285V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 5 - 95 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model A1366 from Canaan mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 130TH/S for a power consumption of 3250W
The Canaan Avalon A1366 from Canaan offers exceptional efficiency at 25 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 130 TH/S, power consumption of 3250 W, and support for SHA-256 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
قراءات معمقة حول اختيار ونشر وتشغيل هذه الفئة من الأجهزة — منشورة على leedminer.com.