messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | BTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $10.05 | $4.21 | $5.84 | 0.000131 BTC |
| Weekly | $70.33 | $29.48 | $40.85 | 0.000919 BTC |
| Monthly | $301.43 | $126.36 | $175.07 | 0.0039 BTC |
| Yearly | $3,667.39 | $1,537.38 | $2,130.01 | 0.0479 BTC |
Daily profit trends for Bitcoin
Cryptocurrencies you can mine with SHA-256
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
eCashXEC | SHA-256 | $10.41 | $6.19 | 1493303.57 XEC |
BitcoinBTC | SHA-256 | $10.05 | $5.84 | 0.000131 BTC |
Fractal BitcoinFB | SHA-256 | $9.74 | $5.53 | 21.27 FB |
Bitcoin CashBCH | SHA-256 | $9.54 | $5.32 | 0.0215 BCH |
DigiByteDGB | SHA-256 | $4.80 | $0.59 | 1257.27 DGB |
PeercoinPPC | SHA-256 | $0.00 | -$4.21 | 36.64 PPC |
UnobtaniumUNO | SHA-256 | $0.00 | -$4.21 | 2.6522e-7 UNO |
Compare BTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Canaan Avalon A16 Canaan Current | 282 TH/S | 3900 W | 13.83 J/Th | $5.84 | 720 days | $4,200.00 - $4,202.00 | Viewing |
![]() Whatsminer M72S(282Th) MicroBT | 282 TH/S | 3807 W | 13.5 J/Th | $5.94 | 875 days | $5,189.00 - $5,190.00+24% | View |
![]() Whatsminer M76S MicroBT | 384 TH/S | 5200 W | 13.5 J/Th | $8.07 | 529 days | $4,262.40 - $6,837.00+1% | View |
![]() Whatsminer M72(262Th) MicroBT | 262 TH/S | 3799 W | 14.5 J/Th | $5.23 | 822 days | $4,297.00 - $4,298.00+2% | View |
![]() Antminer S19 XP+ Hyd Bitmain | 293 TH/S | 5567 W | 19 J/Th | $4.43 | 199 days | $879.00-79% | View |

Canaan
Current Product282 TH/S
3900 W
13.83 J/Th
$5.84

MicroBT
282 TH/S
3807 W
13.5 J/Th
$5.94

MicroBT
384 TH/S
5200 W
13.5 J/Th
$8.07

MicroBT
262 TH/S
3799 W
14.5 J/Th
$5.23

Bitmain
293 TH/S
5567 W
19 J/Th
$4.43
| Manufacturer | Canaan |
| Model | Avalon A16 (282Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | SHA-256 |
| Hashrate | 282 TH/S |
| Power Consumption | 3900 W |
| Efficiency | 13.83 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 366x213x300(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | - |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 90 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model A16 from Canaan mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 282 TH/S for a power consumption of 3900 W
The Canaan Avalon A16 from Canaan offers exceptional efficiency at 13.83 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 282 TH/S, power consumption of 3900 W, and support for SHA-256 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
قراءات معمقة حول اختيار ونشر وتشغيل هذه الفئة من الأجهزة — منشورة على leedminer.com.