messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | DOGE+LTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $0.00 | $4.48 | -$4.48 | 0.13 DOGE+LTC |
| Weekly | $0.00 | $31.37 | -$31.37 | 0.90 DOGE+LTC |
| Monthly | $0.00 | $134.46 | -$134.46 | 3.86 DOGE+LTC |
| Yearly | $0.00 | $1,635.93 | -$1,635.93 | 46.91 DOGE+LTC |
Daily profit trends for Dogecoin
Cryptocurrencies you can mine with Scrypt
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
DogecoinDOGE | Scrypt | $6.02 | $1.54 | 60.99 DOGE |
LitecoinLTC | Scrypt | $1.12 | -$3.36 | 0.0204 LTC |
CatcoinCAT | Scrypt | $0.00 | -$4.48 | 24.84 CAT |
BellsBEL | Scrypt | $0.00 | -$4.48 | 0.1285 BEL |
DingocoinDINGO | Scrypt | $0.00 | -$4.48 | 77.35 DINGO |
PepecoinPEP | Scrypt | $0.00 | -$4.48 | 81.35 PEP |
JunkcoinJKC | Scrypt | $0.00 | -$4.48 | 0.4305 JKC |
AUR-ScryptAUR | Scrypt | $0.00 | -$4.48 | 155.93 AUR |
LuckycoinLKY | Scrypt | $0.00 | -$4.48 | 0.0107 LKY |
MooncoinMOON | Scrypt | $0.00 | -$4.48 | 47879821.93 MOON |
Compare DOGE+LTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() VolcMiner D1 Lite VolcMiner Current | 14 GH/S | 4150 W | 296.43 J/Gh | $0.00 | N/A | $4,250.00 | Viewing |
![]() ElphaPex DG1+ - Used ElphaPex | 14 GH/S | 3920 W | 280 J/Gh | $0.00 | N/A | $1,250.00 - $1,255.00-71% | View |
![]() ElphaPex DG1 - Used ElphaPex | 11 GH/S | 3410 W | 310 J/Gh | $0.00 | N/A | $950.00 - $955.00-78% | View |
![]() ElphaPex DG1+ ElphaPex | 12.5 GH/S | 3500 W | 280 J/Gh | $0.00 | N/A | $2,600.00-39% | View |
![]() PlebSource Hammer Miner Scrypt PlebSource | 105 MH/S | 25 W | 0.238 J/Mh | $0.00 | N/A | $200.00-95% | View |

VolcMiner
Current Product14 GH/S
4150 W
296.43 J/Gh
$0.00
右-2.png)
ElphaPex
14 GH/S
3920 W
280 J/Gh
$0.00
右-1.png)
ElphaPex
11 GH/S
3410 W
310 J/Gh
$0.00
右-2.png)
ElphaPex
12.5 GH/S
3500 W
280 J/Gh
$0.00

PlebSource
105 MH/S
25 W
0.238 J/Mh
$0.00
| Manufacturer | VolcMiner |
| Model | VolcMiner D1 Lite (14Gh) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | Scrypt |
| Hashrate | 14 GH/S |
| Power Consumption | 4150 W |
| Efficiency | 296.43 J/Gh |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 335x197x285(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 200 - 300V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 5 - 95 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model D1 Lite from VolcMiner mining Scrypt algorithm with a maximum hashrate of 14GH/S for a power consumption of 4150W
The VolcMiner D1 Lite from VolcMiner offers exceptional efficiency at 296.43 J/Gh, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 14 GH/S, power consumption of 4150 W, and support for Scrypt algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
قراءات معمقة حول اختيار ونشر وتشغيل هذه الفئة من الأجهزة — منشورة على leedminer.com.