messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | BTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $41.90 | $11.90 | $29.99 | 0.000539 BTC |
| Weekly | $293.27 | $83.31 | $209.96 | 0.0038 BTC |
| Monthly | $1,256.87 | $357.05 | $899.82 | 0.0162 BTC |
| Yearly | $15,291.87 | $4,344.08 | $10,947.79 | 0.20 BTC |
Daily profit trends for Bitcoin
Cryptocurrencies you can mine with SHA-256
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
Fractal BitcoinFB | SHA-256 | $43.60 | $31.70 | 87.64 FB |
eCashXEC | SHA-256 | $43.09 | $31.19 | 6136205.79 XEC |
BitcoinBTC | SHA-256 | $41.90 | $29.99 | 0.000539 BTC |
Bitcoin CashBCH | SHA-256 | $41.36 | $29.45 | 0.0925 BCH |
DigiByteDGB | SHA-256 | $30.46 | $18.56 | 8059.43 DGB |
PeercoinPPC | SHA-256 | $0.00 | -$11.90 | 159.69 PPC |
UnobtaniumUNO | SHA-256 | $0.00 | -$11.90 | 9.6281e-7 UNO |
Compare BTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Antminer S23 Hyd 3U Bitmain Current | 1.16 PH/S | 11020 W | 9.5 J/Th | $29.99 | 960 days | $28,768.00 | Viewing |
![]() Whatsminer M79S MicroBT | 980 Th | 13230 W | 13.5 J/Th | $21.11 | 827 days | $17,444.00 - $17,445.00-39% | View |
![]() Whatsminer M79 MicroBT | 920 Th | 13340 W | 14.5 J/Th | $18.82 | 773 days | $14,536.00 - $14,537.00-49% | View |
![]() Antminer S23e Hyd 2U Bitmain | 865 TH/S | 8650 W | 10 J/Th | $21.90 | 1279 days | $28,000.00-3% | View |
![]() Whatsminer M69S++ (861Th) MicroBT | 861 Th | 14000W | 15.5 J/Th | $15.98 | N/A | Contact-100% | View |

Bitmain
Current Product1.16 PH/S
11020 W
9.5 J/Th
$29.99

MicroBT
980 Th
13230 W
13.5 J/Th
$21.11

MicroBT
920 Th
13340 W
14.5 J/Th
$18.82

Bitmain
865 TH/S
8650 W
10 J/Th
$21.90

MicroBT
861 Th
14000W
15.5 J/Th
$15.98
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer S23 Hyd 3U (1.16Ph) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | SHA-256 |
| Hashrate | 1.16 PH/S |
| Power Consumption | 11020 W |
| Efficiency | 9.5 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 900x483x130(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Hydro |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 380 - 415V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 5 - 95 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model S23 Hyd 3U from Bitmain mining SHA-256 algorithm with a achieves hashrate of 1.16PH/S for a power consumption of 11020W.
The Antminer S23 Hyd 3U from Bitmain offers exceptional efficiency at 9.5 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 1.16 PH/S, power consumption of 11020 W, and support for SHA-256 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
Vertiefende Artikel zur Auswahl, Inbetriebnahme und zum Betrieb dieser Miner-Klasse — veröffentlicht auf leedminer.com.