messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | BTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $20.99 | $5.95 | $15.04 | 0.000270 BTC |
| Weekly | $146.92 | $41.66 | $105.26 | 0.0019 BTC |
| Monthly | $629.64 | $178.52 | $451.11 | 0.0081 BTC |
| Yearly | $7,660.60 | $2,172.04 | $5,488.55 | 0.0986 BTC |
Daily profit trends for Bitcoin
Cryptocurrencies you can mine with SHA-256
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
Fractal BitcoinFB | SHA-256 | $22.01 | $16.06 | 43.96 FB |
eCashXEC | SHA-256 | $21.37 | $15.42 | 3040153.67 XEC |
BitcoinBTC | SHA-256 | $20.99 | $15.04 | 0.000270 BTC |
Bitcoin CashBCH | SHA-256 | $20.87 | $14.92 | 0.0463 BCH |
DigiByteDGB | SHA-256 | $13.63 | $7.68 | 3447.54 DGB |
PeercoinPPC | SHA-256 | $0.00 | -$5.95 | 76.78 PPC |
UnobtaniumUNO | SHA-256 | $0.00 | -$5.95 | 4.8368e-7 UNO |
Compare BTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Antminer S23 Hyd Bitmain Current | 580 TH/S | 5510 W | 9.5 J/Th | $15.04 | 830 days | $12,470.00 - $14,558.00 | Viewing |
![]() Whatsminer M6DS++ (583Th) MicroBT | 583 Th | 9200W | 15.5 J/Th | $11.16 | 392 days | $4,372.50-65% | View |
![]() Whatsminer M73S+ MicroBT | 570 TH/S | 7125 W | 12.5 J/Th | $12.93 | 578 days | $7,467.00-40% | View |
![]() Whatsminer M6DS+ (530Th) MicroBT | 530 Th | 9200W | 17 J/Th | $9.24 | 408 days | $3,763.00-70% | View |
![]() Bitdeer Sealminer A2 Pro Hyd(500Th) Bitdeer | 500TH/S | 7450 W | 14.9 J/Th | $10.05 | 603 days | $6,050.00 - $6,100.00-51% | View |

Bitmain
Current Product580 TH/S
5510 W
9.5 J/Th
$15.04

MicroBT
583 Th
9200W
15.5 J/Th
$11.16

MicroBT
570 TH/S
7125 W
12.5 J/Th
$12.93

MicroBT
530 Th
9200W
17 J/Th
$9.24

Bitdeer
500TH/S
7450 W
14.9 J/Th
$10.05
| Manufacturer | Bitmain |
| Model | Antminer S23 Hyd (580Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | SHA-256 |
| Hashrate | 580 TH/S |
| Power Consumption | 5510 W |
| Efficiency | 9.5 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 410x170x209(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Hydro |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 380 - 415V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 5 - 95 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model S23 Hyd from Bitmain mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 580TH/S for a power consumption of 5510W.
The Antminer S23 Hyd from Bitmain offers exceptional efficiency at 9.5 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 580 TH/S, power consumption of 5510 W, and support for SHA-256 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
Vertiefende Artikel zur Auswahl, Inbetriebnahme und zum Betrieb dieser Miner-Klasse — veröffentlicht auf leedminer.com.