Weltweiter Versand
Nachverfolgbarer internationaler Versand mit Vorabprüfung von Ziel, Verpackung und Zollanforderungen.

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | BTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $0.00 | $1.76 | $0.00 | 0.000000 BTC |
| Weekly | $0.00 | $12.29 | $0.00 | 0.000000 BTC |
| Monthly | $0.00 | $52.68 | $0.00 | 0.000000 BTC |
| Yearly | $0.00 | $640.97 | $0.00 | 0.000000 BTC |
Daily profit trends for BTC
No historical data available
Cryptocurrencies you can mine with SHA-256
Coin profitability data is being refreshed.
Compare BTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() FLUMINER T3 Fluminer Current | 110 TH/S | 1626 W | 14.78 J/Th | $0.00 | Data unavailable | $1,380.00 | Viewing |

Fluminer
Current Product110 TH/S
1626 W
14.78 J/Th
$0.00
| Manufacturer | Fluminer |
| Model | FLUMINER T3 (110Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | SHA-256 |
| Hashrate | 110 TH/S |
| Power Consumption | 1626 W |
| Efficiency | 14.78 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 450x140x300(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 110 - 240V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 90 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model T3 (110Th) from FLUMINER mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 110 TH/S for a power consumption of 1626 W
The FLUMINER T3 from Fluminer offers exceptional efficiency at 14.78 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 110 TH/S, power consumption of 1626 W, and support for SHA-256 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
Vertiefende Artikel zur Auswahl, Inbetriebnahme und zum Betrieb dieser Miner-Klasse — veröffentlicht auf leedminer.com.