Weltweiter Versand
Nachverfolgbarer internationaler Versand mit Vorabprüfung von Ziel, Verpackung und Zollanforderungen.

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | BTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $0.00 | $5.62 | $0.00 | 0.000000 BTC |
| Weekly | $0.00 | $39.31 | $0.00 | 0.000000 BTC |
| Monthly | $0.00 | $168.48 | $0.00 | 0.000000 BTC |
| Yearly | $0.00 | $2,049.84 | $0.00 | 0.000000 BTC |
Daily profit trends for BTC
No historical data available
Cryptocurrencies you can mine with SHA-256
Coin profitability data is being refreshed.
Compare BTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Whatsminer M76S+ MicroBT Current | 416 TH/S | 5200 W | 12.5 J/Th | $0.00 | Data unavailable | $8,653.00 - $8,654.00 | Viewing |

MicroBT
Current Product416 TH/S
5200 W
12.5 J/Th
$0.00
| Manufacturer | MicroBT |
| Model | Whatsminer M76S+ (416Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | SHA-256 |
| Hashrate | 416 TH/S |
| Power Consumption | 5200 W |
| Efficiency | 12.5 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 401x267.5x147(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 380 - 480V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 5 - 95 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model M76S+ from MicroBT mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 416TH/S for a power consumption of 5200W
The Whatsminer M76S+ from MicroBT offers exceptional efficiency at 12.5 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 416 TH/S, power consumption of 5200 W, and support for SHA-256 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
Vertiefende Artikel zur Auswahl, Inbetriebnahme und zum Betrieb dieser Miner-Klasse — veröffentlicht auf leedminer.com.