messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | BTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $19.00 | $7.78 | $11.22 | 0.000245 BTC |
| Weekly | $132.98 | $54.43 | $78.55 | 0.0017 BTC |
| Monthly | $569.92 | $233.28 | $336.64 | 0.0073 BTC |
| Yearly | $6,934.07 | $2,838.24 | $4,095.83 | 0.0893 BTC |
Daily profit trends for Bitcoin
Cryptocurrencies you can mine with SHA-256
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
DigiByteDGB | SHA-256 | $22.25 | $14.48 | 5859.66 DGB |
Fractal BitcoinFB | SHA-256 | $19.84 | $12.07 | 39.89 FB |
eCashXEC | SHA-256 | $19.51 | $11.73 | 2778568.11 XEC |
BitcoinBTC | SHA-256 | $19.00 | $11.22 | 0.000245 BTC |
Bitcoin CashBCH | SHA-256 | $18.76 | $10.99 | 0.0419 BCH |
PeercoinPPC | SHA-256 | $0.00 | -$7.78 | 72.65 PPC |
UnobtaniumUNO | SHA-256 | $0.00 | -$7.78 | 4.3400e-7 UNO |
Compare BTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Whatsminer M7BS (526Th) MicroBT Current | 526 Th | 7200W | 13.5 J/Th | $11.22 | N/A | Contact | Viewing |
![]() Whatsminer M6DS+ (530Th) MicroBT | 530 Th | 9200W | 17 J/Th | $9.21 | 409 days | $3,763.00 | View |
![]() Bitdeer Sealminer A2 Pro Hyd(500Th) Bitdeer | 500TH/S | 7450 W | 14.9 J/Th | $10.01 | 605 days | $6,050.00 - $6,100.00 | View |
![]() Whatsminer M73 MicroBT | 492 TH/S | 6786 W | 14.5 J/Th | $10.44 | 425 days | $4,436.80 - $4,624.80 | View |
![]() Whatsminer M73S+ MicroBT | 570 TH/S | 7125 W | 12.5 J/Th | $12.89 | 580 days | $7,467.00 | View |

MicroBT
Current Product526 Th
7200W
13.5 J/Th
$11.22

MicroBT
530 Th
9200W
17 J/Th
$9.21

Bitdeer
500TH/S
7450 W
14.9 J/Th
$10.01

MicroBT
492 TH/S
6786 W
14.5 J/Th
$10.44

MicroBT
570 TH/S
7125 W
12.5 J/Th
$12.89
| Manufacturer | MicroBT |
| Model | Whatsminer M7BS (526Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | SHA-256 |
| Hashrate | 526 Th |
| Power Consumption | 7200W |
| Efficiency | 13.5 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 663x482.6x86(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Hydro-Cooling |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | AC 380-480V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 5%-85% RH |
| Altitude | ≤2000m |
The Whatsminer M7BS (526Th) from MicroBT mining SHA-256 algorithm with a achieves hashrate of 526 Th for a power consumption of 7200W.
The Whatsminer M7BS (526Th) from MicroBT offers exceptional efficiency at 13.5 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 526 Th, power consumption of 7200W, and support for SHA-256 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
Lectures approfondies sur le choix, le déploiement et l'exploitation de cette classe de miner — publiées sur leedminer.com.