messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | DOGE+LTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $0.00 | $3.87 | -$3.87 | 0.23 DOGE+LTC |
| Weekly | $0.00 | $27.06 | -$27.06 | 1.62 DOGE+LTC |
| Monthly | $0.00 | $115.99 | -$115.99 | 6.94 DOGE+LTC |
| Yearly | $0.00 | $1,411.24 | -$1,411.24 | 84.42 DOGE+LTC |
Daily profit trends for Dogecoin
Cryptocurrencies you can mine with Scrypt
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
DogecoinDOGE | Scrypt | $11.69 | $7.83 | 119.25 DOGE |
LitecoinLTC | Scrypt | $1.62 | -$2.25 | 0.0292 LTC |
CatcoinCAT | Scrypt | $0.00 | -$3.87 | 30.19 CAT |
BellsBEL | Scrypt | $0.00 | -$3.87 | 0.2313 BEL |
DingocoinDINGO | Scrypt | $0.00 | -$3.87 | 170.73 DINGO |
PepecoinPEP | Scrypt | $0.00 | -$3.87 | 158.85 PEP |
JunkcoinJKC | Scrypt | $0.00 | -$3.87 | 0.6599 JKC |
AUR-ScryptAUR | Scrypt | $0.00 | -$3.87 | 237.88 AUR |
LuckycoinLKY | Scrypt | $0.00 | -$3.87 | 0.0179 LKY |
Compare DOGE+LTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() VolcMiner D3 VolcMiner Current | 20 GH/S | 3580 W | 179 J/Gh | $0.00 | N/A | $5,999.00 | Viewing |
![]() ElphaPex DG1+ - Used ElphaPex | 14 GH/S | 3920 W | 280 J/Gh | $0.00 | N/A | $1,250.00 - $1,255.00-79% | View |
![]() ElphaPex DG1 - Used ElphaPex | 11 GH/S | 3410 W | 310 J/Gh | $0.00 | N/A | $950.00 - $955.00-84% | View |
![]() ElphaPex DG1+ ElphaPex | 12.5 GH/S | 3500 W | 280 J/Gh | $0.00 | N/A | $2,600.00-57% | View |
![]() PlebSource Hammer Miner Scrypt PlebSource | 105 MH/S | 25 W | 0.238 J/Mh | $0.00 | N/A | $200.00-97% | View |

VolcMiner
Current Product20 GH/S
3580 W
179 J/Gh
$0.00
右-2.png)
ElphaPex
14 GH/S
3920 W
280 J/Gh
$0.00
右-1.png)
ElphaPex
11 GH/S
3410 W
310 J/Gh
$0.00
右-2.png)
ElphaPex
12.5 GH/S
3500 W
280 J/Gh
$0.00

PlebSource
105 MH/S
25 W
0.238 J/Mh
$0.00
| Manufacturer | VolcMiner |
| Model | VolcMiner D3 (20Gh) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | Scrypt |
| Hashrate | 20 GH/S |
| Power Consumption | 3580 W |
| Efficiency | 179 J/Gh |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 385x217x316(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 200 - 300V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 5 - 95 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model D3 from VolcMiner mining Scrypt algorithm with a maximum hashrate of 20 GH/S for a power consumption of 3580 W
The VolcMiner D3 from VolcMiner offers exceptional efficiency at 179 J/Gh, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 20 GH/S, power consumption of 3580 W, and support for Scrypt algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
Letture approfondite su come scegliere, distribuire e gestire questa classe di miner — pubblicate su leedminer.com.