messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | SC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $3.31 | $3.05 | $0.26 | 3529.15 SC |
| Weekly | $23.17 | $21.32 | $1.85 | 24704.04 SC |
| Monthly | $99.32 | $91.37 | $7.95 | 105874.45 SC |
| Yearly | $1,208.36 | $1,111.64 | $96.71 | 1288139.09 SC |
Daily profit trends for Sia
Cryptocurrencies you can mine with Sia
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
SiacoinSC | Sia | $3.31 | $0.26 | 3529.15 SC |
ScPrimeSCP | Sia | $0.00 | -$3.05 | 17.56 SCP |
Compare SC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Goldshell SC5 Pro Goldshell Current | 11 TH/S | 2820 W | 256 J/Th | $0.26 | 8945 days | $2,370.00 | Viewing |
![]() Goldshell SC5 Pro II (14Th) Goldshell | 14 TH/S | 3300 W | 236 J/Th | $0.65 | 971 days | $630.00-73% | View |

Goldshell
Current Product11 TH/S
2820 W
256 J/Th
$0.26

Goldshell
14 TH/S
3300 W
236 J/Th
$0.65
| Manufacturer | Goldshell |
| Model | Goldshell SC5 Pro (11Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | Sia |
| Hashrate | 11 TH/S |
| Power Consumption | 2820 W |
| Efficiency | 256 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 264x200x290(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 180 - 280V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 65 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model SC5 Pro from Goldshell mining Blake2B-Sia algorithm with a maximum hashrate of 11TH/S for a power consumption of 2820W
The Goldshell SC5 Pro from Goldshell offers exceptional efficiency at 256 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 11 TH/S, power consumption of 2820 W, and support for Sia algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
この種類のマイナーの選び方・導入・運用について、leedminer.com に公開された深堀り記事。