messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body
.50-9.png)
Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | BTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $4.71 | $3.51 | $1.20 | 0.000060 BTC |
| Weekly | $33.00 | $24.57 | $8.43 | 0.000423 BTC |
| Monthly | $141.43 | $105.30 | $36.13 | 0.0018 BTC |
| Yearly | $1,720.72 | $1,281.15 | $439.57 | 0.0221 BTC |
Daily profit trends for Bitcoin
Cryptocurrencies you can mine with SHA-256
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
Fractal BitcoinFB | SHA-256 | $5.11 | $1.60 | 10.29 FB |
DigiByteDGB | SHA-256 | $5.09 | $1.58 | 1312.29 DGB |
eCashXEC | SHA-256 | $4.92 | $1.41 | 691484.07 XEC |
Bitcoin CashBCH | SHA-256 | $4.72 | $1.21 | 0.0104 BCH |
BitcoinBTC | SHA-256 | $4.71 | $1.20 | 0.000060 BTC |
PeercoinPPC | SHA-256 | $0.00 | -$3.51 | 17.79 PPC |
UnobtaniumUNO | SHA-256 | $0.00 | -$3.51 | 1.2889e-7 UNO |
Compare BTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Canaan Avalon A1366 Canaan Current | 130 TH/S | 3250 W | 25 J/Th | $1.20 | 2367 days | $2,850.00 | Viewing |
![]() Whatsminer M70S MicroBT | 242 TH/S | 3267 W | 13.5 J/Th | $5.25 | 554 days | $2,904.00+2% | View |
![]() Bitdeer Sealminer A2 Pro(260Th) Bitdeer | 260 TH/S | 3817 W | 14.86 J/Th | $5.31 | 560 days | $2,969.60 - $3,147.00+4% | View |
![]() Bitdeer Sealminer A2 Pro Air(256Th) Bitdeer | 256 TH/S | 3806 W | 14.86 J/Th | $5.17 | 575 days | $2,970.00+4% | View |
![]() FLUMINER T3 Fluminer | 110 TH/S | 1626 W | 14.78 J/Th | $2.23 | 686 days | $1,530.00-46% | View |
.50-9.png)
Canaan
Current Product130 TH/S
3250 W
25 J/Th
$1.20

MicroBT
242 TH/S
3267 W
13.5 J/Th
$5.25

Bitdeer
260 TH/S
3817 W
14.86 J/Th
$5.31

Bitdeer
256 TH/S
3806 W
14.86 J/Th
$5.17

Fluminer
110 TH/S
1626 W
14.78 J/Th
$2.23
| Manufacturer | Canaan |
| Model | Avalon A1366 (130Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | SHA-256 |
| Hashrate | 130 TH/S |
| Power Consumption | 3250 W |
| Efficiency | 25 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 271x192x292(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 185 - 285V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 5 - 95 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model A1366 from Canaan mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 130TH/S for a power consumption of 3250W
The Canaan Avalon A1366 from Canaan offers exceptional efficiency at 25 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 130 TH/S, power consumption of 3250 W, and support for SHA-256 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
이 종류 채굴기 선택·배치·운영에 대한 심층 기사—leedminer.com 에 게시.