messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | BTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $10.08 | $4.21 | $5.87 | 0.000132 BTC |
| Weekly | $70.54 | $29.48 | $41.06 | 0.000922 BTC |
| Monthly | $302.31 | $126.36 | $175.95 | 0.0040 BTC |
| Yearly | $3,678.15 | $1,537.38 | $2,140.77 | 0.0481 BTC |
Daily profit trends for Bitcoin
Cryptocurrencies you can mine with SHA-256
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
eCashXEC | SHA-256 | $10.44 | $6.23 | 1502216.85 XEC |
Fractal BitcoinFB | SHA-256 | $10.26 | $6.05 | 22.44 FB |
BitcoinBTC | SHA-256 | $10.08 | $5.87 | 0.000132 BTC |
Bitcoin CashBCH | SHA-256 | $9.60 | $5.39 | 0.0217 BCH |
DigiByteDGB | SHA-256 | $5.53 | $1.32 | 1457.86 DGB |
PeercoinPPC | SHA-256 | $0.00 | -$4.21 | 36.64 PPC |
UnobtaniumUNO | SHA-256 | $0.00 | -$4.21 | 2.5316e-7 UNO |
Compare BTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Canaan Avalon A16 Canaan Current | 282 TH/S | 3900 W | 13.83 J/Th | $5.87 | 717 days | $4,200.00 - $4,202.00 | Viewing |
![]() Whatsminer M72S(282Th) MicroBT | 282 TH/S | 3807 W | 13.5 J/Th | $5.97 | 870 days | $5,189.00 - $5,190.00+24% | View |
![]() Whatsminer M76S MicroBT | 384 TH/S | 5200 W | 13.5 J/Th | $8.11 | 526 days | $4,262.40 - $6,837.00+1% | View |
![]() Whatsminer M72(262Th) MicroBT | 262 TH/S | 3799 W | 14.5 J/Th | $5.26 | 817 days | $4,297.00 - $4,298.00+2% | View |
![]() Antminer S19 XP+ Hyd Bitmain | 293 TH/S | 5567 W | 19 J/Th | $4.46 | 198 days | $879.00-79% | View |

Canaan
Current Product282 TH/S
3900 W
13.83 J/Th
$5.87

MicroBT
282 TH/S
3807 W
13.5 J/Th
$5.97

MicroBT
384 TH/S
5200 W
13.5 J/Th
$8.11

MicroBT
262 TH/S
3799 W
14.5 J/Th
$5.26

Bitmain
293 TH/S
5567 W
19 J/Th
$4.46
| Manufacturer | Canaan |
| Model | Avalon A16 (282Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | SHA-256 |
| Hashrate | 282 TH/S |
| Power Consumption | 3900 W |
| Efficiency | 13.83 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 366x213x300(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | - |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 90 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model A16 from Canaan mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 282 TH/S for a power consumption of 3900 W
The Canaan Avalon A16 from Canaan offers exceptional efficiency at 13.83 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 282 TH/S, power consumption of 3900 W, and support for SHA-256 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
이 종류 채굴기 선택·배치·운영에 대한 심층 기사—leedminer.com 에 게시.