

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | ALPH Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $0.00 | $3.62 | $0.00 | 0.000000 ALPH |
| Weekly | $0.00 | $25.33 | $0.00 | 0.000000 ALPH |
| Monthly | $0.00 | $108.54 | $0.00 | 0.000000 ALPH |
| Yearly | $0.00 | $1,320.57 | $0.00 | 0.000000 ALPH |
Daily profit trends for ALPH
Loading historical data...
Cryptocurrencies you can mine with Blake3
No mineable coins found
Compare ALPH miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Goldshell AL Max Goldshell Current | 8.3 TH/S | 3350 W | 403.62 J/Th | $2.31 | N/A | $2,318.00 | Viewing |
![]() Whatsminer M70 MicroBT | 240 TH/S | 3480 W | 14.5 J/Th | $33.96 | 66 days | $2,225.60 - $2,538.00-4% | View |
![]() Antminer S21 Pro+ (234Th) Bitmain | 234 TH/S | 3510 W | 15 J/Th | $32.98 | 62 days | $2,036.00 - $2,205.00-12% | View |
![]() Pinecone Matches INIBOX Pinecone | 850 MH/S | 480 W | 0.56 J/Mh | $0.52 | N/A | $2,629.00 - $2,800.00+13% | View |
![]() Antminer Z15 (360Kh) - Used Bitmain | 360 KH/S | 1296 W | 3.6 J/kSOL | $1.40 | N/A | $2,590.00+12% | View |

Goldshell
Current Product8.3 TH/S
3350 W
403.62 J/Th
$-2.31

MicroBT
240 TH/S
3480 W
14.5 J/Th
$33.96

Bitmain
234 TH/S
3510 W
15 J/Th
$32.98

Pinecone
850 MH/S
480 W
0.56 J/Mh
$-0.52

Bitmain
360 KH/S
1296 W
3.6 J/kSOL
$-1.40
| Manufacturer | Goldshell |
| Model | Goldshell AL Max (8.3Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | Blake3 |
| Hashrate | 8.3 TH/S |
| Power Consumption | 3350 W |
| Efficiency | 403.62 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 264x200x290(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 200 - 280V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 65 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model AL Max from Goldshell mining Blake3 algorithm with a maximum hashrate of 8.3TH/S for a power consumption of 3350W
The Goldshell AL Max from Goldshell offers exceptional efficiency at 403.62 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 8.3 TH/S, power consumption of 3350 W, and support for Blake3 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner