messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body
.50-5.png)
Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | BTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $3.68 | $3.57 | $0.11 | 0.000048 BTC |
| Weekly | $25.77 | $25.02 | $0.75 | 0.000339 BTC |
| Monthly | $110.44 | $107.24 | $3.20 | 0.0015 BTC |
| Yearly | $1,343.73 | $1,304.80 | $38.93 | 0.0177 BTC |
Daily profit trends for Bitcoin
Cryptocurrencies you can mine with SHA-256
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
DigiByteDGB | SHA-256 | $4.03 | $0.45 | 1050.30 DGB |
eCashXEC | SHA-256 | $3.77 | $0.20 | 538664.44 XEC |
BitcoinBTC | SHA-256 | $3.68 | $0.11 | 0.000048 BTC |
Fractal BitcoinFB | SHA-256 | $3.67 | $0.10 | 8.19 FB |
Bitcoin CashBCH | SHA-256 | $3.64 | $0.06 | 0.0081 BCH |
PeercoinPPC | SHA-256 | $0.00 | -$3.57 | 14.00 PPC |
UnobtaniumUNO | SHA-256 | $0.00 | -$3.57 | 1.0593e-7 UNO |
Compare BTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Canaan Avalon A1346 Canaan Current | 104 TH/S | 3310 W | 31.8 J/Th | $0.11 | 4098 days | $437.00 | Viewing |
![]() FLUMINER T3 Fluminer | 110 TH/S | 1626 W | 14.78 J/Th | $2.14 | 716 days | $1,530.00+250% | View |
![]() Antminer S19 XP(102Th) Bitmain | 102 TH/S | 2193 W | 21.5 J/Th | $1.24 | 280 days | $347.00-21% | View |
![]() Antminer S19 XP(110Th) Bitmain | 110 TH/S | 2365 W | 21.5 J/Th | $1.34 | 255 days | $341.00-22% | View |
![]() NerdMiner NerdOCTAxe Rev 3.1 NerdMiner | 12 TH/S | 240 W | 20 J/Th | $0.17 | 2893 days | $479.00+10% | View |
.50-5.png)
Canaan
Current Product104 TH/S
3310 W
31.8 J/Th
$0.11

Fluminer
110 TH/S
1626 W
14.78 J/Th
$2.14

Bitmain
102 TH/S
2193 W
21.5 J/Th
$1.24

Bitmain
110 TH/S
2365 W
21.5 J/Th
$1.34

NerdMiner
12 TH/S
240 W
20 J/Th
$0.17
| Manufacturer | Canaan |
| Model | Avalon A1346 (104Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | SHA-256 |
| Hashrate | 104 TH/S |
| Power Consumption | 3310 W |
| Efficiency | 31.8 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 271x192x292(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 185 - 285V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 5 - 95 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model A1346 from Canaan mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 104TH/S for a power consumption of 3310W
The Canaan Avalon A1346 from Canaan offers exceptional efficiency at 31.8 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 104 TH/S, power consumption of 3310 W, and support for SHA-256 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
Leituras aprofundadas sobre como escolher, implantar e operar essa classe de minerador — publicadas em leedminer.com.