messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | BTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $10.05 | $4.21 | $5.84 | 0.000131 BTC |
| Weekly | $70.33 | $29.48 | $40.85 | 0.000919 BTC |
| Monthly | $301.43 | $126.36 | $175.07 | 0.0039 BTC |
| Yearly | $3,667.39 | $1,537.38 | $2,130.01 | 0.0479 BTC |
Daily profit trends for Bitcoin
Cryptocurrencies you can mine with SHA-256
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
eCashXEC | SHA-256 | $10.41 | $6.19 | 1493303.57 XEC |
BitcoinBTC | SHA-256 | $10.05 | $5.84 | 0.000131 BTC |
Fractal BitcoinFB | SHA-256 | $9.74 | $5.53 | 21.27 FB |
Bitcoin CashBCH | SHA-256 | $9.54 | $5.32 | 0.0215 BCH |
DigiByteDGB | SHA-256 | $4.80 | $0.59 | 1257.27 DGB |
PeercoinPPC | SHA-256 | $0.00 | -$4.21 | 36.64 PPC |
UnobtaniumUNO | SHA-256 | $0.00 | -$4.21 | 2.6522e-7 UNO |
Compare BTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Canaan Avalon A16 Canaan Current | 282 TH/S | 3900 W | 13.83 J/Th | $5.84 | 720 days | $4,200.00 - $4,202.00 | Viewing |
![]() Whatsminer M72S(282Th) MicroBT | 282 TH/S | 3807 W | 13.5 J/Th | $5.94 | 875 days | $5,189.00 - $5,190.00+24% | View |
![]() Whatsminer M76S MicroBT | 384 TH/S | 5200 W | 13.5 J/Th | $8.07 | 529 days | $4,262.40 - $6,837.00+1% | View |
![]() Whatsminer M72(262Th) MicroBT | 262 TH/S | 3799 W | 14.5 J/Th | $5.23 | 822 days | $4,297.00 - $4,298.00+2% | View |
![]() Antminer S19 XP+ Hyd Bitmain | 293 TH/S | 5567 W | 19 J/Th | $4.43 | 199 days | $879.00-79% | View |

Canaan
Current Product282 TH/S
3900 W
13.83 J/Th
$5.84

MicroBT
282 TH/S
3807 W
13.5 J/Th
$5.94

MicroBT
384 TH/S
5200 W
13.5 J/Th
$8.07

MicroBT
262 TH/S
3799 W
14.5 J/Th
$5.23

Bitmain
293 TH/S
5567 W
19 J/Th
$4.43
| Manufacturer | Canaan |
| Model | Avalon A16 (282Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | SHA-256 |
| Hashrate | 282 TH/S |
| Power Consumption | 3900 W |
| Efficiency | 13.83 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 366x213x300(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | - |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 90 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model A16 from Canaan mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 282 TH/S for a power consumption of 3900 W
The Canaan Avalon A16 from Canaan offers exceptional efficiency at 13.83 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 282 TH/S, power consumption of 3900 W, and support for SHA-256 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
Глубокие материалы о том, как выбрать, развернуть и эксплуатировать такой класс майнеров — публикации на leedminer.com.