messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | SC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $1.29 | $1.03 | $0.26 | 1365.91 SC |
| Weekly | $9.01 | $7.18 | $1.82 | 9561.40 SC |
| Monthly | $38.60 | $30.78 | $7.82 | 40977.41 SC |
| Yearly | $469.60 | $374.49 | $95.11 | 498558.52 SC |
Daily profit trends for Sia
Cryptocurrencies you can mine with Sia
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
SiacoinSC | Sia | $1.29 | $0.26 | 1365.91 SC |
ScPrimeSCP | Sia | $0.00 | -$1.03 | 6.96 SCP |
Compare SC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Goldshell SC Lite Goldshell Current | 4.4 TH/S | 950 W | 215.91 J/Th | $0.26 | 2683 days | $699.00 | Viewing |
![]() Goldshell SC5 Pro II (14Th) Goldshell | 14 TH/S | 3300 W | 236 J/Th | $0.53 | 1190 days | $630.00-10% | View |

Goldshell
Current Product4.4 TH/S
950 W
215.91 J/Th
$0.26

Goldshell
14 TH/S
3300 W
236 J/Th
$0.53
| Manufacturer | Goldshell |
| Model | Goldshell SC Lite (4.4Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | Sia |
| Hashrate | 4.4 TH/S |
| Power Consumption | 950 W |
| Efficiency | 215.91 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 230x200x290(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 100 - 240V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 65 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model SC Lite from Goldshell mining Blake2B-Sia algorithm with a maximum hashrate of 4.4TH/S for a power consumption of 950W
The Goldshell SC Lite from Goldshell offers exceptional efficiency at 215.91 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 4.4 TH/S, power consumption of 950 W, and support for Sia algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
Глубокие материалы о том, как выбрать, развернуть и эксплуатировать такой класс майнеров — публикации на leedminer.com.