messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.title
messages.productPage.buyingOptions.cards.shipping.body
.50-5.png)
Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | BTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $3.68 | $3.57 | $0.11 | 0.000048 BTC |
| Weekly | $25.77 | $25.02 | $0.75 | 0.000339 BTC |
| Monthly | $110.44 | $107.24 | $3.20 | 0.0015 BTC |
| Yearly | $1,343.73 | $1,304.80 | $38.93 | 0.0177 BTC |
Daily profit trends for Bitcoin
Cryptocurrencies you can mine with SHA-256
| Coin | Algorithm | Daily Revenue | Daily Profit | Daily Reward |
|---|---|---|---|---|
DigiByteDGB | SHA-256 | $4.03 | $0.45 | 1050.30 DGB |
eCashXEC | SHA-256 | $3.77 | $0.20 | 538664.44 XEC |
BitcoinBTC | SHA-256 | $3.68 | $0.11 | 0.000048 BTC |
Fractal BitcoinFB | SHA-256 | $3.67 | $0.10 | 8.19 FB |
Bitcoin CashBCH | SHA-256 | $3.64 | $0.06 | 0.0081 BCH |
PeercoinPPC | SHA-256 | $0.00 | -$3.57 | 14.00 PPC |
UnobtaniumUNO | SHA-256 | $0.00 | -$3.57 | 1.0593e-7 UNO |
Compare BTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Canaan Avalon A1346 Canaan Current | 104 TH/S | 3310 W | 31.8 J/Th | $0.11 | 4098 days | $437.00 | Viewing |
![]() FLUMINER T3 Fluminer | 110 TH/S | 1626 W | 14.78 J/Th | $2.14 | 716 days | $1,530.00+250% | View |
![]() Antminer S19 XP(102Th) Bitmain | 102 TH/S | 2193 W | 21.5 J/Th | $1.24 | 280 days | $347.00-21% | View |
![]() Antminer S19 XP(110Th) Bitmain | 110 TH/S | 2365 W | 21.5 J/Th | $1.34 | 255 days | $341.00-22% | View |
![]() NerdMiner NerdOCTAxe Rev 3.1 NerdMiner | 12 TH/S | 240 W | 20 J/Th | $0.17 | 2893 days | $479.00+10% | View |
.50-5.png)
Canaan
Current Product104 TH/S
3310 W
31.8 J/Th
$0.11

Fluminer
110 TH/S
1626 W
14.78 J/Th
$2.14

Bitmain
102 TH/S
2193 W
21.5 J/Th
$1.24

Bitmain
110 TH/S
2365 W
21.5 J/Th
$1.34

NerdMiner
12 TH/S
240 W
20 J/Th
$0.17
| Manufacturer | Canaan |
| Model | Avalon A1346 (104Th) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | SHA-256 |
| Hashrate | 104 TH/S |
| Power Consumption | 3310 W |
| Efficiency | 31.8 J/Th |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 271x192x292(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 185 - 285V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 5 - 95 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model A1346 from Canaan mining SHA-256 algorithm with a maximum hashrate of 104TH/S for a power consumption of 3310W
The Canaan Avalon A1346 from Canaan offers exceptional efficiency at 31.8 J/Th, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 104 TH/S, power consumption of 3310 W, and support for SHA-256 algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner
Vertiefende Artikel zur Auswahl, Inbetriebnahme und zum Betrieb dieser Miner-Klasse — veröffentlicht auf leedminer.com.