

Estimate your mining returns based on current market conditions
| Period | Revenue | Electricity Cost | Net Profit | DOGE+LTC Mined |
|---|---|---|---|---|
| Daily | $0.00 | $4.59 | $0.00 | 0.000000 DOGE+LTC |
| Weekly | $0.00 | $32.13 | $0.00 | 0.000000 DOGE+LTC |
| Monthly | $0.00 | $137.70 | $0.00 | 0.000000 DOGE+LTC |
| Yearly | $0.00 | $1,675.35 | $0.00 | 0.000000 DOGE+LTC |
Daily profit trends for DOGE+LTC
Loading historical data...
Cryptocurrencies you can mine with Scrypt
No mineable coins found
Compare DOGE+LTC miners with similar hashrate or price
| Miner | Hashrate | Power | Efficiency | Daily Profit | Payback Period | Price | Action |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() VolcMiner D1 VolcMiner Current | 18.5 GH/S | 4250 W | 229.73 J/Gh | $0.00 | N/A | $7,120.00 | Viewing |
![]() ElphaPex DG1+ - Used ElphaPex | 14 GH/S | 3920 W | 280 J/Gh | $0.00 | N/A | $1,250.00 - $1,255.00-82% | View |
![]() ElphaPex DG1 - Used ElphaPex | 11 GH/S | 3410 W | 310 J/Gh | $0.00 | N/A | $950.00 - $955.00-87% | View |
![]() ElphaPex DG1+ ElphaPex | 12.5 GH/S | 3500 W | 280 J/Gh | $0.00 | N/A | $2,600.00-63% | View |
![]() PlebSource Hammer Miner Scrypt PlebSource | 105 MH/S | 25 W | 0.238 J/Mh | $0.00 | N/A | $200.00-97% | View |

VolcMiner
Current Product18.5 GH/S
4250 W
229.73 J/Gh
$0.00
右-2.png)
ElphaPex
14 GH/S
3920 W
280 J/Gh
$0.00
右-1.png)
ElphaPex
11 GH/S
3410 W
310 J/Gh
$0.00
右-2.png)
ElphaPex
12.5 GH/S
3500 W
280 J/Gh
$0.00

PlebSource
105 MH/S
25 W
0.238 J/Mh
$0.00
| Manufacturer | VolcMiner |
| Model | VolcMiner D1 (18.5Gh) |
| Release Date | March 2024 |
| Algorithm | Scrypt |
| Hashrate | 18.5 GH/S |
| Power Consumption | 4250 W |
| Efficiency | 229.73 J/Gh |
| Weight | 15.4 kg |
| Dimensions | 430x195x290(mm) |
| Noise Level | 75 dB |
| Cooling | Air |
| Power Interface | 2x C19, 20A minimum |
| Input Voltage | 200 - 300V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Recommended PSU | 4000W+ |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Operating Humidity | 10 - 90 % |
| Altitude | ≤2000m |
Model D1 from VolcMiner mining Scrypt algorithm with a maximum hashrate of 18.5GH/S for a power consumption of 4250W
The VolcMiner D1 from VolcMiner offers exceptional efficiency at 229.73 J/Gh, making it one of the most profitable miners in its class. With a hashrate of 18.5 GH/S, power consumption of 4250 W, and support for Scrypt algorithm, it delivers impressive returns. Backed by manufacturer warranty and our professional support team.
Get answers to common questions about this miner